Kdy jste u vás naposledy čistili vzduchotechniku

Williams Brown

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Dolor, alias aspernatur quam voluptates sint, dolore doloribus voluptas labore temporibus earum eveniet, reiciendis.

Tags


Zatím zde není žádný obsah k zobrazení.


Čištění vzduchotechniky v panelovém domě Tauris Plus může někomu z vás připadat naprosto zbytečné, už jen proto, že se nachází uvnitř stoupačky. Přece nebudete ztrácet čas čištěním něčeho, co není vidět, a kam navíc proudí jen vzduch z bytu? Svůj význam má čištění komínových průduchů, které se zanáší sazemi, ale vzduchotechnika? Ta se přece ničím nezanáší? Ne tak docela. Do potrubí sice proudí vzduch, ale ten není nikdy sterilní a obsahuje různé nečistoty, zejména prach. Problém je ale v tom, že prachové částice se hlavně při přípravě pokrmů v kuchyni mísí s tukem, a kombinace tuku a prachu je něco, co odborníci z oboru požární ochrany považují za smrtící nebezpečí.

městské sídliště

Jestliže pokryje jakýkoli předmět vrstva mastného prachu o síle jeden milimetr – ano, pouhý jeden milimetr, máte tu tak skvělou hořlavinu, že předčí třeba papír nebo dřevo. Při vyšších vrstvách prachu je to dokonce výbušnina, a teď si představte, že vám něco takového exploduje přímo před vámi při přípravě snídaně v kuchyni.

bytový dům

Ve statistikách hasičských záchranných sborů si můžete snadno vyhledat fotografie vyhořelých bytů, a že to není hezký pohled, to je vám zřejmě jasné. Největší problém ale spočívá v tom, že nikdy nemáte představu o tom, kdy ta prachová vrstva ve vzduchotechnice vzplane, a navíc ji mohou zapálit i jiskry od jiných bytů na stejné stoupačce, a oheň se pak snadno rozšíří do více bytů. Nejhorší situace nastává ve chvíli, kdy spíte, anebo nejste doma, tehdy nemůžete ihned zasáhnout, a navíc se ve spánku můžete udusit jedovatým oxidem uhelnatým.

Zanesená vzduchotechnika není zkrátka žádná legrace, a vyplácí se věnovat jejím revizím minimálně stejnou pozornost, jakou věnujete například elektroinstalaci anebo plynovým spotřebičům. Revize spojená s čištěním a dezinfekcí vzduchotechniky je důležité preventivní opatření v každém domě, kde je toto zařízení nainstalováno.