Proč mnozí mladí lidé zvažují stěhování do zahraničí

Williams Brown

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Dolor, alias aspernatur quam voluptates sint, dolore doloribus voluptas labore temporibus earum eveniet, reiciendis.

Tags


Zatím zde není žádný obsah k zobrazení.


Jednou z věcí, které nám dnešní doba přináší, je i svoboda pohybu, a to nejen u nás, ale i při cestování do jiných zemí. Jedním z důsledků je i to, že mnoho mladých lidí, zvláště vysokoškoláků, se po ukončení studia přestěhuje za prací do jiného státu. To samozřejmě mohou udělat, zvláště v rámci Evropské Unie, avšak mnohým lidem se to nelíbí, neboť to v podstatě znamená odsun inteligence.

Samozřejmě jsou zde návrhy, jak se s tím vypořádat, například nařízení, aby člověk po dokončení studia po určitou dobu musel pracovat v České republice, ovšem je jasné, že mladí lidé s tím nesouhlasí. Také je to protiústavní, neboť to jde proti výše zmíněné svobodě pohybu a svobodě zaměstnání.

zabalená stěhovací krabice

Je tedy dobré se podívat, proč ke stěhování do zahraničí Zahraniční stěhování vlastně dochází. Je totiž jasné, že nějaký důvod mít musí, zvláště když není pozorovatelný jen u nás, nýbrž v podstatě po celé Evropě. Ukazuje se, že mladí lidé zkrátka nejsou ve své zemi již spokojeni. Ale z jakých důvodů?

Tím zdaleka nejčastějším, na který můžeme narazit, jsou platové podmínky. A je to pochopitelné – proč by měli zůstávat zde, když mají možnost odejít do ciziny, kde za stejnou práci dostanou více peněz? Zvláště když dnes mladí ovládají mnohdy i více než jeden světový jazyk, takže se mohou snadno domluvit? Z jejich pohledu by byli hloupí, kdyby to neudělali.

naplněný stěhovací vůz

Dále je zde otázka práce samotné. To se týká především lékařů, kteří u nás nemají zrovna nejlepší podmínky. V podstatě neustále slyšíme o mnoha přesčasech a často i více než dvanáctihodinových službách, a to za ne zcela dobrých platových podmínek. Není divu, že jdou tam, kde budou lépe oceněni a kde si jich budou více vážit.

Co bychom tedy měli dělat, abychom mladé udrželi doma? Vytvořit jim takové podmínky, které by byly srovnatelné s tím, co by měli v zahraničí. To však bohužel není v mnoha případech možné. Zdá se tak, že současná situace bude pokračovat.