Také máte rádi drobné hlodavce a některé máte dokonce doma v teráriu? Chováte džungarské křečky nebo křečíky Roborovského, anebo máte ve svém příbytku nastěhované morče či králíka? Tito domácí mazlíčci bývají milými společníky a zpravidla se snažíme o to dopřát jim nejlepší stravu a podmínky k chovu, což se pak projeví na jejich spokojeném životě. Ne každý hlodavec je ale domácím mazlíkem, ti, co žijí ve volné přírodě mohou velmi často strádat stresem, nedostatečnou výživou a také mnoha bakteriálními chorobami. Volně žijící hlodavci nemají tak příznivé podmínky k životu a u nich se pak snadno vlivem oslabeného imunitního systému rozšíří kupříkladu tularémie, tuberkulóza nebo leptospiróza. Jde o typické bakteriální onemocnění, která jsou také přenositelná na člověka.
Lidé s oslabenou imunitou (a těch je dnes velmi mnoho) jsou při kontaktu s těmito patogeny v ohrožení života, například leptospiróza a její pokročilá forma Weilova nemoc patří k závažným onemocněním s tragickými důsledky. Nakazit se lze docela snadno, třeba tak, že ve sklepě objevíte prokousanou kartonovou krabici a holou rukou ji uchopíte a vyhodíte do popelnice, a přitom skrze pokožku proniknou bakterie do krevního oběhu a za pár hodin se již objeví první zdravotní potíže.
Právě proto se provádí v některých místech s výskytem hlodavců, například v Pardubicích deratizace. Tato opatření zasahují rodinné domy, bytové domy, sklady potravin a průmyslového zboží, výrobní sféru a další prostory, kam pronikají zejména krysy, potkani, myši nebo křečci. Jestliže poptáváte tyto služby, objednávejte je u profesionálů, u firem, které mají potřebné vybavení a hlavně znalosti a zkušenosti. Amatérský postup se tu nevyplácí, jde o práci s velmi toxickými látkami, které mohou ohrozit život a zdraví dospělých osob, dětí i domácích či volně žijících zvířat.